Xolo B700 is a bit outdated Android cellphone, having a Dual-Core processing unit clocking at 1000 MHz, a 4.3" screen, and two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front side camera.
The Xolo B700 comes with a fast Dual-Core CPU running at 1 gigahertz, packed into the MediaTek MT6577 chip with 512 MB RAM memory. Helping with graphic rendering, the Xolo B700 also has a PowerVR SGX531 GPU ticking at 200 megahertz. This phone has a decent 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users knowing that the Xolo B700 also has an external memory card slot .
This cellphone is available only in black color. It appears that Tag Heuer decided not to care much about the weight in this 5.64 ounces cellphone.
This cellphone includes a interesting 960 x 540 4.3-inches screen, which makes all images and videos look colorful and brightful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This phone is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front camera. It is capable of capturing videos in 1280x720 (HD) at 30 fps. The camera also counts with auto-focus and flash.
This cellphone features wifi connection (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot) and 3G fast connection type, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo B700 works with a SIM card for GSM services.
This phone also includes a few interesting characteristics such as Bluetooth and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with a 3450 mAh huge replaceable battery, enough to provide this phone with a great battery life. Tag Heuer afirms this cellphone has a talk time of 12 hs and a stand by time of 380 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.0.4 |
| Dimensions: | 5.14 x 2.62 x 0.48 inchesMetric13.06 x 6.65 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 256 pixels per inchMetric100.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6577 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3450 mAh |
| Stand-by Time: | 380 hours |
| Talk Time: | 12 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.