Xolo Hive 8X-1000 is a bit outdated device, provisioned with a 5 inches multi-touch screen, an extremely fast 1400 MHz Octa-Core CPU, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front facing camera. Great! That's it? No, it's just the starting point of this extreme review.
Tag Heuer decided to equip this phone with a high performance Octa-Core processing unit speeding at 1400 megahertz, packed into a MediaTek MT6592M system chip and a big 2 GB RAM. Handling graphic intensive apps, it also counts with a 700 MHz ARM Mali-450 MP4 graphics processing unit. The Xolo Hive 8X-1000 counts with a 16 GB quite large internal storage memory and an external memory card slot, allowing the user to store hundreds of games and applications without running out of space.
This cellphone is incredibly slim, being just 0.31 inches thick. This cellphone only has 5.51" long, but it manages to hold a 5 inches display. This phone is available only in color black.
This device is equipped with a interesting 5-inches screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look very good. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 MP back camera and a 2 mega-pixels front facing camera. It is capable of filming videos in 1920x1080 (Full HD). This phone also counts with a high number of useful characteristics like flash, face detection shooting, auto-focus, HDR mode, smile detection shooting and geo tagging.
The Xolo Hive 8X-1000 offers wifi capability (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast internet connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Hive 8X-1000 has two SIM cards so it can to use two different phone lines and even different carriers in the same phone.
This cellphone also includes a couple of useful characteristics like Bluetooth (4.0) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Xolo Hive 8X-1000 has a 1920 mAh medium Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. Tag Heuer reports a 11 hs talk time and a 352 hs stand by time for this device.
If you will use it as a gamer device or need a device to mostly use social networks and internet browsing, you will probably love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.51 x 2.76 x 0.31 inchesMetric14 x 7.01 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1920 mAh |
| Stand-by Time: | 352 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.