Xolo LT900 is a mid level Android cellphone, which features a 4.3" touch-screen, a very powerful Dual-Core CPU speeding at 1500 megahertz, and two cameras, an 8 MP back camera and a 1 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into more detail.
Tag Heuer decided to build this phone with a Qualcomm Snapdragaon S4 MSM8960 chip, backed up by an extremely powerful 1.5 gigahertz Dual-Core processor and only 1 GB RAM memory which is a little bit poor considering this phone's awesome processor. To collaborate with graphic rendering, this cellphone also has an Adreno 225 graphic processing unit running at 400 megahertz. A good feature of this phone is its big 8 GB internal memory and an SD memory card expansion slot, which allows you to install a couple hundred applications without any trouble.
It seems like Tag Heuer didn't care much about the weight in this 4.94 ounces cellphone. The Xolo LT900 is available just in black color. The Xolo LT900 is incredibly slim and comfortable, with a thickness of just 0.39 inches.
Tag Heuer designed this cellphone with a gorgeous 4.3" screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look completely perfect. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This device is equipped with two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 1 MP front facing camera. Additionally, this phone's camera also counts with a few interesting characteristics: auto-focus, flash, face detection shooting, digital image stabilization and HDR mode.
The Xolo LT900 offers wi-fi connection (although it can't be shared with other devices acting as a hotspot). The Xolo LT900 works with a SIM card for GSM carriers.
This device packs a medium 1810 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a below average battery life. Tag Heuer afirms this phone has a 362 hours stand by time and a 15 hs talk time.
This cellphone also features a handful of useful characteristics as Bluetooth (4.0), GPS Navigation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.07 x 2.60 x 0.39 inchesMetric12.88 x 6.6 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 342 pixels per inchMetric134.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragaon S4 MSM8960 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 225 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1810 mAh |
| Stand-by Time: | 362 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2300 (band 40) |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.