Xolo Omega 5.0 is a fair quality Android phone, which features a 5" multi-touch capacitive screen, a high performance 1.4 gigahertz Octa-Core processing unit, an 8 MP back facing camera and a 2 MP front side camera.
This cellphone is slim, although it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.41 inches. The Xolo Omega 5.0 is a compact phone, given that it packs a 5 inches display and it only has 5.67" long. Tag Heuer made this cellphoneavailable only in black color.
The Xolo Omega 5.0 includes a very good 1280 x 720 (HD) 5 inches screen, giving this cellphone a good graphic quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
Tag Heuer sells the Xolo Omega 5.0 with an extremely powerful Octa-Core processing unit ticking at 1.4 GHz, packed into the MediaTek MT6592M chip with only 1 GB of RAM which is a bit poor for a cellphone of this quality. Graphic calculations often eats a lot of CPU cycles, so it has an extra 700 MHz ARM Mali-450 MP4 graphics processing unit to take care of them, leaving the processor free for other tasks. A good point of this cellphone is its quite big 8 GB internal storage and an SD memory slot, which allows you to install a couple hundred apps without worrying about space.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 2 mega-pixels front side camera. The Xolo Omega 5.0 also captures 1920x1080 Full HD videos. This camera also counts with a lot of interesting features like auto-focus, flash, face detection shooting, HDR mode, smile detection shooting and geo tagging.
This phone counts with a 2100 mAh large replaceable battery providing this phone an average battery duration. Tag Heuer claims this phone has a stand by time of 675 hs and a talk time of 22 hs.
This phone counts with wifi connection (although it can't be shared with other devices around, acting as a wireless modem or router), HSPA+ 4G internet connection, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast data connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Omega 5.0 supports dual sim cards to be able to to use 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
This phone also comes with a few nice characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.67 x 2.83 x 0.41 inchesMetric14.4 x 7.19 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 675 hours |
| Talk Time: | 22 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.