Xolo Omega 5.5 is a mid-to-low level phone, coming with a large 5.5 inches multi touch display, an extremely fast Octa-Core processor speeding at 1400 megahertz, and two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 2 MP front camera.
This phone is powered by a MediaTek MT6592M chip, packing a very fast 1.4 GHz Octa-Core processing unit and only 1 GB of RAM memory which is a bit poor considering this device's great processor. To help with graphic rendering, this phone also counts with a 700 megahertz ARM Mali-450 MP4 GPU. This device has aquite big 8 GB internal storage memory and an SD card slot, enough to store hundreds of apps without any problem.
Tag Heuer onlymade this device in color black. This phone is thin and looks really nice, while it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.42". This cellphone is a very compact device, considering it packs a 5.5 inches screen and it's just 6.12" long and 3.02" wide.
This cellphone has a nice 5.5" display with a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look very nice. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone has two cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 2 MP front camera. It is also able to capture 1920x1080 Full HD videos. To complete the camera, it also features a lot of valuable features like flash, face detection shooting, auto-focus, HDR mode, smile detection shooting and geo tagging.
This cellphone offers Wi-Fi capability (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ 4G internet connection, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses two SIM cards so it's able to work with 2 different phone numbers in the same phone.
The Xolo Omega 5.5 also comes with a couple of nice features as Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device comes with an amazing 2600 mAh Li-Ion replaceable battery, enough to provide this phone with an amazing battery duration. According to Tag Heuer, the Xolo Omega 5.5 has an aproximate stand by time of 780 hs and a talk time of 31 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 6.12 x 3.02 x 0.42 inchesMetric15.54 x 7.67 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 MP4 (700 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Stand-by Time: | 780 hours |
| Talk Time: | 31 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.