Xolo Opus HD is a fair quality Android device, packing a pretty large 5" multi touch capacitive screen, an extremely powerful 1200 megahertz Quad-Core CPU, an 8 MP back camera and a 2 megapixels front side camera.
This phone has a beautiful design, with a thickness of just 0.31 inches. This phone is a very compact phone, considering it features a 5 inches display and it is only 5.63 inches long. Tag Heuer only offers this phone in color black.
The Xolo Opus HD is equipped with a interesting 1280 x 720 (HD) 5" screen, which makes it hard to see the pixels in the screen. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is equipped with a Broadcom BCM23550 system chip, packing a high-tech 1.2 GHz Quad-Core processing unit with only 1 GB of RAM which is a bit poor for a cellphone of this level. Collaborating with graphic rendering, it also has a Broadcom VideoCore IV GPU ticking at 250 megahertz. A nice advantage of the Xolo Opus HD is its quite big 8 GB internal memory and a slot for SD memory cards, enough to install a couple hundred apps and games without running out of space.
The Xolo Opus HD features two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. The Xolo Opus HD can also shoot videos in 1920x1080 (Full HD). This camera also features a couple of interesting features like flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
This device has wifi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, which is not so fast as LTE networks and 3G fast connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Opus HD has 2 SIM cards so it can to work with two different phone numbers or carriers at the same time.
The Xolo Opus HD also includes a few nice features such as Bluetooth (4.0), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a great 2500 mAh replaceable battery, enough to provide this phone with an impressive battery life. This device has an aproximate stand by time of 600 hs and a talk time of 28 hours according to Tag Heuer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.80 x 0.31 inchesMetric14.3 x 7.11 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom BCM23550 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Broadcom VideoCore IV (250 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 28 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.