Xolo Play 6X-1000 is a decently made phone, coming with an exceptional 1500 MHz processing unit, a good size 5-inches multi touch capacitive display, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 MP front camera.
Tag Heuer sells this cellphone with a MediaTek MT6591 system chip, packing a great processor speeding at 1500 megahertz and a big 2 GB of RAM memory. Graphic intensive apps and games often eats lots of CPU time, so the Xolo Play 6X-1000 also uses a 650 megahertz ARM Mali-450 graphics processing unit to help with that calculations. A good point of this phone is its quite large 8 GB internal storage memory and an SD memory card expansion slot, which allows you to store a couple hundred applications and games without running out of space.
Tag Heuer made the Xolo Play 6X-1000available just in 2 colors, black and white. The Xolo Play 6X-1000 has a wonderful design, with a thickness of just 0.33". Although the Xolo Play 6X-1000 just has 5.51" long, it's still able to fit a a 5" display.
Tag Heuer equipped this cellphone with a good looking 5" screen, and a resolution of 1280 x 720 (HD), which makes everything look very good. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This device features two cameras, an 8 MP back camera and a 2 MP front camera. It also films videos up to 1920x1080 (Full HD). This cellphone also counts with some good features: auto-focus, flash, face detection shooting, geo tagging and HDR mode.
The Xolo Play 6X-1000 provides WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a wireless router or modem), HSPA+ 4G internet connection, which is not as fast as LTE networks and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone has dual sim cards so it can to use 2 different phone numbers and even different carriers.
The Xolo Play 6X-1000 features a 2100 mAh long lasting Li-Polymer replaceable battery that provides this device an average battery duration. Tag Heuer claims this phone has a talk time of 24.6 hours and a stand by time of 581 hours.
This cellphone also comes with a few interesting characteristics such as Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.51 x 2.76 x 0.33 inchesMetric14 x 7.01 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6591 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 (650 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 581 hours |
| Talk Time: | 24.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.