Xolo Play 8X-1200 is a mid-level Android phone, including a high performance 2 GHz Octa-Core processing unit, a quite big 5 inches multi touch capacitive screen, and 2 cameras, a 13 MP back side camera and a 5 megapixels front facing camera. Great! That's it? No, it's only the beginning.
The Xolo Play 8X-1200 has a wonderful design, with a thickness of just 0.38 inches. This phone is just 5.63 inches long and 2.7" wide, but it manages to hold a 5 inches screen. Tag Heuer made this cellphoneavailable only in 2 different color options: black and red.
The Xolo Play 8X-1200 is powered by a MediaTek MT6592T chip, holding a great Octa-Core processor ticking at 2 GHz and a big 2 GB RAM. Graphic intensive games and apps often uses a lot of CPU time, so it has an extra 650 megahertz ARM Mali-450 graphics processing unit to help handle those graphic tasks. The Xolo Play 8X-1200 comes with a 32 GB excellent internal memory and even though it doesn't come with a slot for an SD memory card, it is still enough to store tons of apps, games, songs, pictures and videos without worrying about filling the cellphone.
The Xolo Play 8X-1200 has a completely amazing 5 inches screen with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes everything look amazing. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone offers Wi-Fi connectivity (and it can share it with other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G data connection, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual SIM cards so it's able to work with 2 different carriers or phone lines at the same time.
This device features two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. It is capable of capturing videos up to 1920x1080 (Full HD). This cellphone also includes a few useful characteristics like auto-focus, flash, HDR mode, face detection shooting and geo tagging.
This phone also includes a handful of useful characteristics like Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Xolo Play 8X-1200 has an inmense 2300 mAh Li-Ion battery that provides this phone a quite long battery duration. According to Tag Heuer, this phone has a reported talk time of 24 hours and a stand by time of 600 hours.
No matter if you want this cellphone to play games or are looking for a phone to majorly use social networks, this device is definitely the correct option .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.70 x 0.38 inchesMetric14.3 x 6.86 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6592T |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-450 (650 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.