Xolo Q1000 Opus is a decent quality cellphone, coming with an extremely fast Quad-Core CPU running at 1200 MHz, a quite big 5" screen, and two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. Let's take a deeper view of what this phone offers to us.
The Xolo Q1000 Opus is offerred in 2 different colors, black and white. Whereas this cellphone is just 5.64 inches long and 2.87 inches wide, it's able to fit a a 5 inches screen. The Xolo Q1000 Opus is thin and good-looking, being just 0.35 inches thick.
Tag Heuer designed the Xolo Q1000 Opus with a interesting 5 inches display, and a resolution of 854 x 480 , providing this phone with an average graphical experience. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
Tag Heuer ships the Xolo Q1000 Opus with a high-tech 1.2 gigahertz Quad-Core CPU, packed into a Broadcom BCM23550 chip and only 1 GB RAM memory which is a little bit disappointing for such a powerful phone. Graphic intensive tasks usually consume lots of CPU processing time, so this device also also has a 250 megahertz Broadcom VideoCore IV graphic processing unit to improve overall performance. This cellphone comes with a fair 4 GB internal memory, which is fine knowing that the Xolo Q1000 Opus also has a slot for an SD memory card .
The Xolo Q1000 Opus features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front side camera. It can also film videos in HD 1280x720 at 30 frames per second. This cellphone also has a few interesting characteristics: auto-focus, flash and geo tagging.
The Xolo Q1000 Opus comes with a mid sized 2000 mAh Li-Polymer battery providing this device with a poor battery life. According to Tag Heuer, the Xolo Q1000 Opus has an estimated 18 hours talk time and a 700 hours stand by time.
The Xolo Q1000 Opus provides Wi-Fi capability (and it can share it with other devices acting as a mobile hotspot), 4G HSPA+ internet connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Xolo Q1000 Opus uses two SIM cards so it's able to use 2 different phone numbers or carriers.
This phone also features some nice features as Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4, 4.2 |
| Dimensions: | 5.64 x 2.87 x 0.35 inchesMetric14.33 x 7.29 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom BCM23550 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Broadcom VideoCore IV (250 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 700 hours |
| Talk Time: | 18 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.