Xolo Q1000 Opus2 is a fair quality Android device, with a high speed Quad-Core processing unit speeding at 1200 megahertz, a comfortable 5" multi-touch screen, and two cameras, an 8 MP back side camera and a 2 mega-pixels front-facing camera.
The Xolo Q1000 Opus2 ships with a Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212 chip, including an extremely fast Quad-Core processor ticking at 1200 megahertz with only 1 GB RAM which is a little bit poor for such a powerful cellphone. Handling graphic intensive tasks, it also has an Adreno 302 graphic processing unit ticking at 400 MHz. This cellphone has a 4 GB internal storage memory, a common amount that should be enough for the average user having that it also has an SD extension slot to store songs, pictures and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
Tag Heuer just sells this cellphone in black color. This cellphone just has 5.63 inches long and 2.87" wide, but it manages to hold a 5 inches display. The Xolo Q1000 Opus2 is incredibly thin, being just 0.37" thick.
This cellphone features two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera. It is also able to capture videos in 1280x720 (HD). The camera also has a couple of good features: flash, auto-focus, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone has a nice 960 x 540 5-inches display, making everything look vivid. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone includes WiFi connectivity (which it can provide to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connectivity, that is not so fast as LTE networks and fast 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Q1000 Opus2 uses two SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone lines.
The Xolo Q1000 Opus2 has a 2000 mAh medium sized Li-Ion removable battery that provides this phone a not very long battery lifecompared to other cellphones. This device has a reported 24 hs talk time and a 431 hours stand by time.
This phone also features a handful of nice characteristics like Bluetooth, GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.87 x 0.37 inchesMetric14.3 x 7.29 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 MSM8212 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 431 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.