Xolo Q1000s plus is a good quality device, packed with a 5-inches multi touch screen, a high-tech 1.5 GHz Quad-Core CPU, and two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front-facing camera. Let's take a better look at what this cellphone offers to us.
The Xolo Q1000s plus only has 5.79 inches long, but it's able to fit a a 5 inches display. Being just 0.31 inches thick,this cellphone is extremely slim and comfortable. Tag Heuer made the Xolo Q1000s plusavailable just in 2 different colors, black and white.
The Xolo Q1000s plus includes a high-tech 1920 x 1080 (Full HD) 5-inches screen, which makes it impossible to even distinguish the pixels forming the screen. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This device is equipped with a MediaTek MT6589T system chip, including an exceptional 1.5 gigahertz Quad-Core processing unit with a big 2 GB of RAM memory. To collaborate with graphic calculations, it also uses a PowerVR SGX544 GPU ticking at 384 MHz. This phone has a 32 GB awesome internal memory and whereas it doesn't count with an SD extension slot, it is still enough to store tons of applications, games, songs, photos and videos without worrying about filling it.
The Xolo Q1000s plus is equipped with two cameras, a 13 mega-pixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera. The Xolo Q1000s plus can also film videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second. This camera also includes a few useful characteristics like flash, face detection shooting, auto-focus, geo tagging and HDR mode.
This cellphone offers WiFi connection (which it can provide to other devices around, acting as a modem or router), HSPA+ 4G internet connection, which is not so fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This phone also features a couple of cool features like Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device has a great 3000 mAh Li-Polymer removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. This cellphone has a reported 26.9 hs talk time and a 535 hours stand by time.
No matter if you will use it as a social cellphone or will use it as a gaming phone, this cellphone is very appropiate for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.79 x 2.84 x 0.31 inchesMetric14.71 x 7.21 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589T |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Stand-by Time: | 535 hours |
| Talk Time: | 26.9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.