Xolo Q1010i is a mid-end device, featuring a high performance Quad-Core processing unit speeding at 1.3 gigahertz, a quite big 5 inches multi-touch capacitive screen, and two cameras, an 8 MP back camera and a 2 megapixels front facing camera.
Though this cellphone is only 5.65 inches long, it's able to fit a a 5" display. The Xolo Q1010i is extremely slim and stilized, with a thickness of just 0.33 inches.
Tag Heuer decided to power the Xolo Q1010i using a high speed 1300 MHz Quad-Core processing unit, included in the MediaTek MT6582M chip and only 1 GB of RAM which is a little bit low for a phone this good. Handling graphic intensive games and apps, this device also has a 500 MHz ARM Mali-400 graphics processing unit. A nice advantage of this device is its quite large 8 GB internal storage and an SD card slot, allowing you to store a couple hundred applications and games without any problem.
Tag Heuer packed the Xolo Q1010i with a good level 5 inches display, and a resolution of 1280 x 720 (HD), making everything look great. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone offers wifi capability (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connection type, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses 2 Micro SIM cards so it's able to work with two different phone lines.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 MP front side camera. This phone also films 1920x1080 Full HD videos. To complete the camera, it also includes some good features: flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
This phone also features a couple of useful characteristics like Bluetooth (for communication with other bluetooth phones and accessories), GPS and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Xolo Q1010i has a 2250 mAh huge Li-Polymer replaceable battery providing this cellphone an average battery life. According to Tag Heuer, this cellphone has an aproximate 732 hs stand by time and a 19 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 5.65 x 2.84 x 0.33 inchesMetric14.35 x 7.21 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2250 mAh |
| Stand-by Time: | 732 hours |
| Talk Time: | 19 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.