Xolo Q1011 is a decent quality device, having a comfortable 5 inches multi-touch screen, an extremely powerful 1300 MHz Quad-Core processor, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front facing camera. Is that all? No, it's only the tip of the iceberg.
Tag Heuer made the Xolo Q1011available only in two colors: black and white. While this cellphone is only 5.65" long and 2.84" wide, it still manages to hold a 5" display. This phone is extremely slim and comfortable, with a thickness of just 0.33 inches.
Tag Heuer decided to equip the Xolo Q1011 using a MediaTek MT6582 system chip, backed up by a high speed 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit and only 1 GB RAM which is a little poor for a device of this quality. Handling graphic calculations, it also has an ARM Mali-400 MP2 GPU ticking at 416 megahertz. This cellphone counts with a fair 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users considering it also has an SD extension slot .
This cellphone has a nice 5" screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, giving this cellphone a nice graphic quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone has wifi capability (but it can't share it with other devices around, acting as a router or modem), HSPA+ 4G connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Q1011 has 2 SIM cards so it's able to work with 2 different carriers or phone numbers.
This phone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front camera. It is capable of shooting videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps. This camera also includes a few nice characteristics: flash, auto-focus, HDR mode, face detection shooting and geo tagging.
The Xolo Q1011 features a large 2250 mAh Li-Polymer replaceable battery that can keep it running for several hours, but you may need to charge it if you use it heavily. According to Tag Heuer, this cellphone has an aproximate 550 hours stand by time and a 26.8 hs talk time.
This phone also comes with some cool characteristics such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones and accessories) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.65 x 2.84 x 0.33 inchesMetric14.35 x 7.21 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2250 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 26.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.