Xolo Q1100 is a little bit outdated device, coming with a big 5 inches screen, a very powerful Quad-Core processing unit running at 1400 megahertz, and 2 cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 2 mega-pixels front-facing camera.
Tag Heuer equipped this phone with a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 chip, holding an exceptional 1400 MHz Quad-Core processing unit and only 1 GB RAM which is a little bit poor considering this device's great CPU. Handling graphic rendering, this cellphone also has an Adreno 305 graphics processing unit clocking at 450 megahertz. This device comes with anice 8 GB internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store a couple hundred apps without any trouble.
Though this phone is just 5.66" long, it's still able to fit a a 5" display. This device is just 0.33" thick, making its way into the thinnest cellphones podium. This cellphone is available only in black color.
Tag Heuer designed this cellphone with a very good 5-inches screen, and a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look colorful and brightful. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone provides Wi-Fi connection (which it can provide to other devices acting as a wireless modem or router), HSPA+ (4G) connection type, which is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G connection type, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Q1100 has dual sim so it is able to work with two different phone numbers or carriers.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 MP back camera and a 2 MP front facing camera. Additionally, this device's camera also includes a few good features like auto-focus, flash, face detection shooting, HDR mode and geo tagging.
This phone features a 2000 mAh medium Li-Ion removable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. Tag Heuer claims this cellphone has a 24 hs talk time and a 600 hours stand by time.
The Xolo Q1100 also includes a couple of nice features as Bluetooth (3.0), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.66 x 2.79 x 0.33 inchesMetric14.38 x 7.09 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8228 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.