Xolo Q1200 is a decent quality cellphone, including a big 5" screen, an extremely fast 1.3 GHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 MP front-facing camera.
This phone is available in two different color options, black and white. This device is just 0.27 inches thick, making it one of the thinnest devices in the market. This cellphone is a compact device, given that it features a 5 inches display and it is just 5.7 inches long and 2.81 inches wide.
Tag Heuer designed this phone with a very good 5" screen, and a resolution of 1280 x 720 (HD), giving this device a good graphic quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This device is powered by a high speed 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, packed into a MediaTek MT6582 chip and only 1 GB of RAM memory which is a bit low for a cellphone this powerful. Graphic rendering often consume a lot of CPU time, so it counts with an additional ARM Mali-400 MP2 GPU ticking at 416 megahertz to improve overall performance. This phone counts with an 8 GB interesting internal memory and an SD extension slot, allowing you to store hundreds of games and apps without any trouble.
The Xolo Q1200 features two cameras, an 8 MP back camera and a 2 MP front camera. It can also film videos in 1920x1080 (Full HD). Additionally, the camera includes a few good characteristics: auto-focus, flash, HDR mode, face detection shooting and geo tagging.
This phone packs a 2000 mAh medium capacity Li-Polymer replaceable battery that provides this cellphone a quite short battery lifecompared to other cellphones. According to Tag Heuer, this cellphone has a reported 15 hours talk time and a 418 hours stand by time.
This device provides WiFi connection (which it can provide to other devices acting as a mobile hotspot), 4G HSPA+ internet connection, that is not so fast as LTE networks and the fastest 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM services.
This phone also comes with a handful of interesting features like Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.70 x 2.81 x 0.27 inchesMetric14.48 x 7.14 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 418 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.