Xolo Q2000 is a fair quality Android cellphone, having a big size 5.5" multi-touch screen, a Quad-Core processing unit running at 1.2 gigahertz, and 2 cameras, a 13 MP back facing camera and a 2 mega-pixels front-facing camera. Is that all? No, it's only the tip of the iceberg.
This device is only 6.14" long, but it manages to hold a 5.5" display. This cellphone is extremely slim and good-looking, being just 0.39" thick. The Xolo Q2000 feels much lighter than what one would expect from a cellphone of this size. This cellphone is offerred in two colors, black and white.
Tag Heuer equipped this cellphone with a good looking 5.5-inches screen, and a resolution of 1280 x 720 (HD), which makes it hard to see the pixels taking part of the screen. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone comes with a Mediatek MT6589 chip, packing a very fast 1200 megahertz Quad-Core CPU with only 1 GB RAM memory which is a little bit poor for a device this good. Graphic intensive applications usually eats a lot of processor cycles, so it also uses a 384 MHz PowerVR SGX544 graphics processing unit to unload the processor. A good point of this cellphone is the 8 GB quite large internal storage memory and a slot for SD memory cards, which allows the user to store a couple hundred applications and games without running out of space.
This cellphone counts with WiFi connectivity (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast connection type, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Q2000 uses two SIM cards to be able to to use two different carriers or phone numbers at the same time.
This phone has two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. It is also able to shoot videos in 1920x1080 (Full HD). This camera also features a couple of interesting characteristics: flash, digital image stabilization, auto-focus, face detection shooting and HDR mode.
This phone packs a big 2600 mAh Li-Polymer replaceable battery that provides the Xolo Q2000 an incredibly long battery life. Tag Heuer says this cellphone has a 520 hs stand by time and a 17 hours talk time.
This cellphone also features a couple interesting characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.14 x 3.06 x 0.39 inchesMetric15.6 x 7.77 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6589 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Stand-by Time: | 520 hours |
| Talk Time: | 17 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.