Xolo Q2000L is a decently made cellphone, with an extremely powerful 1200 megahertz Quad-Core CPU, an enormous 5.5-inches display, and two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 2 megapixels front facing camera.
Tag Heuer offers this cellphone in two colors: black and white. Though the Xolo Q2000L is only 6.13 inches long and 3.07" wide, it is still able to fit a a 5.5 inches display. This device is just 0.33" thick, making its way into the thinnest phones podium.
Tag Heuer decided to equip this cellphone with a great Quad-Core processor clocking at 1.2 GHz, bundled in a Broadcom BCM23550 chip with only 1 GB of RAM which is a bit low comparing with this phone's awesome processor. Graphic intensive tasks usually eats lots of CPU cycles, so this phone also uses a 250 megahertz Broadcom VideoCore IV graphic processing unit to improve overall performance. This cellphone counts with an interesting 8 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, which allows the user to store hundreds of games and apps without any problem.
The Xolo Q2000L has a good level 960 x 540 5.5-inches screen, which makes all images and movies look quite nice. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 2 MP front side camera. This cellphone can also shoot 1280x720 HD videos. To complete the camera, it also features a couple of nice characteristics: flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
This cellphone features Wi-Fi connection (although it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, that is not as fast as LTE networks and fast 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone comes with two SIM cards so it is able to work with two different phone lines in the same cellphone.
The Xolo Q2000L also comes with a handful of useful characteristics as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Localization and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a 2500 mAh big Li-Ion replaceable battery that provides this phone an amazing battery duration. Tag Heuer reports a 26.8 hours talk time and a 590 hs stand by time for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 6.13 x 3.07 x 0.33 inchesMetric15.57 x 7.8 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 200 pixels per inchMetric78.74 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom BCM23550 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Broadcom VideoCore IV (250 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 590 hours |
| Talk Time: | 26.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.