Xolo Q2100 is a mid-end Android device, coming with a very powerful 1300 MHz Quad-Core CPU, a huge 5.5 inches multi touch capacitive screen, and two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
This phone comes with a MediaTek MT6582 system chip, backed up by a very powerful 1300 megahertz Quad-Core CPU and only 1 GB RAM memory which is a bit poor considering its powerful processing power. To collaborate with graphic intensive applications, it also counts with an ARM Mali-400 MP2 graphic processing unit speeding at 416 megahertz. The Xolo Q2100 has an 8 GB interesting internal storage memory and an SD memory slot, allowing the user to store a couple hundred applications and games without any trouble.
This cellphone is available in two different colors, black and white. This device is incredibly thin and practical, with a thickness of just 0.37 inches. While this device is only 6 inches long and 2.95 inches wide, it's able to fit a a 5.5" screen.
This cellphone has two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 MP front camera. It is capable of capturing Full HD 1920x1080 videos. Additionally, the camera counts with a few interesting features: face detection shooting, flash, geo tagging and HDR mode.
This phone has a interesting 5.5-inches screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look vivid. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone has Wi-Fi capability (and it can provide it to other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G data connection, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This device uses two SIM cards so it can to use 2 different phone lines or carriers.
This cellphone features a 2700 mAh long lasting Li-Polymer battery that provides this phone an amazing battery duration. Tag Heuer claims this phone has a stand by time of 777 hours and a talk time of 27 hs.
The Xolo Q2100 also comes with a great numbre of useful characteristics like Fingerprint Scanner, Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 6.00 x 2.95 x 0.37 inchesMetric15.24 x 7.49 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Stand-by Time: | 777 hours |
| Talk Time: | 27 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.