Xolo Q2500 is a not so powerful Android cellphone, counting with a huge 6-inches screen, a very powerful Quad-Core processing unit ticking at 1300 MHz, and 2 cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera. That's all? No, it's only the beginning.
Whereas this cellphone is just 6.61 inches long and 3.27 inches wide, it's able to fit a a 6" screen. This phone is extremely slim and comfortable, being just 0.33" thick. Tag Heuer is offering this phone in black color.
Tag Heuer designed this phone with a very good 6-inches display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, providing this phone with a very good graphical experience. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Xolo Q2500 comes with an extremely powerful 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, included in the MediaTek MT6582 system chip with only 1 GB RAM memory which is a little poor for such a good phone. Graphic calculations generally consume a lot of CPU time, so it also also has a 416 MHz ARM Mali-400 MP2 graphic processing unit to unload the processor. This phone has a 4 GB internal storage, a common quantity that should be fine for most users considering it also has an external memory slot .
The Xolo Q2500 features two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front facing camera. It is capable of filming videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second. This camera also counts with a few nice features: flash, face detection shooting, auto-focus, geo tagging and HDR mode.
This phone counts with a 3000 mAh big capacity Li-Ion removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it at all. This cellphone has an aproximate 600 hs stand by time and a 40 hours talk time.
This device provides wifi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a modem), HSPA+ (4G) connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual sim so it is able to use two different carriers or phone lines at the same time.
This cellphone also includes a couple of useful characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.61 x 3.27 x 0.33 inchesMetric16.79 x 8.31 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 40 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.