Xolo Q3000 is an interesting Android cellphone, packing a large 5.7 inches multi touch screen, an extremely fast 1500 MHz Quad-Core processing unit, a 13 MP back facing camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. That's all? No, it's just the beginning.
This cellphone is a very compact device, taking into consideration it features a 5.7 inches display and it is just 6.49" long and 3.21" wide. This phone has a wonderful design, with a thickness of just 0.35 inches. This cellphone is offerred in 2 different colors, black and white.
Tag Heuer decided to equip this cellphone using an extremely powerful Quad-Core CPU running at 1500 megahertz, included in a Mediatek MT6589T chip and a big 2 GB of RAM. Graphic rendering often uses lots of processing time, so it also has a 384 megahertz PowerVR SGX544 GPU to help the processor with those tasks. The Xolo Q3000 has a good 16 GB internal memory and an external memory card slot, allowing you to install hundreds of apps without any trouble.
The Xolo Q3000 has a completely amazing 5.7 inches display with a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look absolutely great. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This device is equipped with two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 MP front side camera. It also captures Full HD 1920x1080 videos. This cellphone also has some nice features: flash, auto-focus, face detection shooting, fast burst mode and geo tagging.
This cellphone counts with a great 4000 mAh battery that can keep it running for several hours without having to charge it at all. Tag Heuer says this phone has a 667 hs stand by time and a 33 hs talk time.
The Xolo Q3000 counts with wi-fi connection (and it can provide it to other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Q3000 has dual SIM cards so it can to use two different phone numbers and even different carriers in the same cellphone.
This device also comes with a couple of nice features like Bluetooth (provides communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
No matter if you need a cellphone to play games or are looking for a phone to majorly use social networks, you will definitely love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 6.49 x 3.21 x 0.35 inchesMetric16.48 x 8.15 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 386 pixels per inchMetric151.97 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6589T |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Stand-by Time: | 667 hours |
| Talk Time: | 33 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Fast Burst Mode and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.