Xolo Q500 is a decent quality Android phone, packed with a medium sized 4 inches multi-touch capacitive screen, a 1200 megahertz Quad-Core processor, and two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front side camera. But it's time to get into a bit more detail.
Whereas this cellphone is very slim and comfortable it's not as thin as many other devices in the market, with a thickness of 0.42 inches. The Xolo Q500 feels a bit heavy comparing with today standards, weighting 4.09 ounces.
This phone is powered by a high performance Quad-Core processor speeding at 1.2 GHz, packed into a Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225Q chip with only 1 GB of RAM which is a bit disappointing comparing with its impressive processing power. Graphic calculations usually eats lots of processing time, so it uses a 245 megahertz Adreno 203 graphics processing unit to help handle those graphic tasks. The Xolo Q500 has a fair 4 GB internal storage memory, which is adequate for the average user having that it also has an SD extension slot .
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. It can also capture HD 1280x720 videos. Additionally, the camera counts with auto-focus and flash.
The Xolo Q500 includes a good level 4" display with a 800 x 480 resolution, giving this device a good graphic quality. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone provides Wi-Fi capability (and it can share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual sim cards to be able to to work with two different phone numbers and even different carriers at the same time.
This cellphone counts with a mid sized 1450 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a poor battery life.
This cellphone also includes a couple cool features like Bluetooth (3.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 4.67 x 2.48 x 0.42 inchesMetric11.86 x 6.3 x 1.07 cmImperial |
| Weight: | 4.09 ouncesMetric115.95 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225Q |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.