Xolo Q510s is a decent quality Android cellphone, featuring a 4-inches capacitive screen, an extremely powerful Quad-Core CPU running at 1.3 gigahertz, and 2 cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
Tag Heuer decided to build this phone with a high speed 1300 megahertz Quad-Core processing unit, included in the MediaTek MT6582M chip with only 1 GB RAM memory which is a little low considering this cellphone's awesome CPU. Graphic rendering usually uses a lot of CPU processing time, so this phone uses an additional 416 megahertz ARM Mali-400 MP2 GPU to take some work out of the CPU. A good feature of this phone is its big 8 GB internal storage and a slot for an external memory card, allowing the user to store hundreds of applications without any problem.
The Xolo Q510s is for sale in three different color options, black, blue and gold. The Xolo Q510s is very thin and practical, being just 0.35 inches thick.
Tag Heuer packed this phone with a nice 4 inches screen, and a resolution of 800 x 480 , giving this cellphone a good level image quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Xolo Q510s features two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front camera. It is also able to shoot videos in 1920x1080 (Full HD). The camera also counts with a few useful characteristics: face detection shooting, flash, smile detection shooting, geo tagging and HDR mode.
This phone offers Wi-Fi capability (and it can share it with other devices around, acting as a router), HSPA+ (4G) internet connection, that is not so fast as LTE networks and 3G fast data connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual sim so it's able to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
The Xolo Q510s comes with a 1500 mAh medium capacity Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. This phone has an estimated talk time of 15 hs and a stand by time of 390 hs according to Tag Heuer.
This phone also includes a handful of interesting characteristics as Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.04 x 2.48 x 0.35 inchesMetric12.8 x 6.3 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Gold |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 390 hours |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.