Xolo Q600 is a decent quality cellphone, equipped with a very fast 1.2 GHz Quad-Core CPU, a 4.5 inches multi-touch capacitive screen, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. Let's take a better view of what this phone can do.
Tag Heuer decided to power this phone using a high-tech Quad-Core processor speeding at 1200 MHz, bundled in a MediaTek MT6589M chip and only 512 MB RAM which is a little bit disappointing for such a solid phone. Graphic calculations often eats lots of CPU processing time, so this cellphone counts with an additional PowerVR SGX544 graphic processing unit ticking at 384 megahertz to take some work out of the CPU. This phone has a 4 GB internal storage memory, a reasonable amount that should be fine for the majority of users knowing that it also has an external memory slot to store songs, photographs and videos.
Tag Heuer designed this cellphone with a interesting 4.5 inches screen, and a resolution of 854 x 480 , which makes all images and videos look very good. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone has wifi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a hotspot), HSPA+ 4G internet connection, that is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual sim so it can to work with two different carriers or phone lines.
This cellphone features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front-facing camera. It is also able to capture videos in 1280x720 (HD). The camera also features some interesting characteristics like flash, auto-focus and HDR mode.
The Xolo Q600 also includes a handful of cool features like Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Xolo Q600 uses a 2000 mAh medium capacity replaceable battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this. According to Tag Heuer, this device has an estimated 333 hs stand by time and a 13.4 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.26 x 2.64 x 0.47 inchesMetric13.36 x 6.71 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 333 hours |
| Talk Time: | 13.4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.