Xolo Q600s is a decently made cellphone, equipped with a 4.5 inches multi touch display, an extremely powerful Quad-Core processor running at 1200 MHz, and two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. Let's take a better view of what this phone can do.
The Xolo Q600s is powered by a Broadcom BCM23550 system chip, backed up by an extremely fast Quad-Core CPU running at 1.2 GHz with only 1 GB RAM memory which is a little poor for a cellphone of this level. Graphic intensive apps often eats lots of processing power, so it also has an extra 250 megahertz Broadcom VideoCore IV graphic processing unit to improve overall performance. The Xolo Q600s has a 4 GB internal storage, a passable quantity that should be fine for the average user having that this phone also has an external SD slot .
This phone is for sale in 2 colors, black and white. The Xolo Q600s is incredibly slim and comfortable, with a thickness of just 0.31".
Tag Heuer packed this cellphone with a very good 4.5-inches screen, and a resolution of 960 x 540 , which makes it hard to distinguish the pixels in the screen. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone is equipped with two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera. It is capable of shooting HD 1280x720 videos. The camera also includes a few interesting characteristics: flash, face detection shooting, auto-focus and geo tagging.
This phone features a 2000 mAh mid capacity battery providing this phone with a poor battery life. According to Tag Heuer, this phone has an aproximate 449 hours stand by time and a 24 hs talk time.
This cellphone includes wifi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a modem or router), 4G HSPA+ internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connectivity, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Q600s supports dual SIM cards so it can to use two different phone numbers and even different carriers in the same cellphone.
This cellphone also comes with a few nice characteristics like Bluetooth (4.0), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.37 x 2.68 x 0.31 inchesMetric13.64 x 6.81 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Broadcom BCM23550 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Broadcom VideoCore IV (250 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 449 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.