Xolo Q610s is a mid-end phone, coming with an extremely fast 1300 megahertz Quad-Core processing unit, a 4.5" capacitive touch-screen, a 5 MP back side camera and a 0.3 MP front camera. But it's time to get into more detail.
This device is extremely slim, being just 0.37" thick. The Xolo Q610s is a compact device, given that it packs a 4.5 inches screen and it's just 5.04 inches long and 2.53 inches wide. Tag Heuer sells this device in 2 colors: black and white.
Tag Heuer packed this cellphone with a good looking 4.5-inches display, and a 854 x 480 resolution, making everything look beautiful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is equipped with an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1.3 GHz, included in the MediaTek MT6582M system chip with only 1 GB RAM which is a little bit poor considering this device's great processing power. Handling graphic calculations, it also counts with a 416 megahertz ARM Mali-400 MP2 GPU. A nice point of the Xolo Q610s is the 8 GB quite large internal memory and an SD extension slot, which allows the user to install a couple hundred apps and games without any trouble.
This phone includes wi-fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot), 4G HSPA+ internet connection, which is not as fast as LTE networks and the fastest 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone has dual SIM so it is able to use two different phone numbers and even different carriers at the same time.
This device is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. This phone also shoots videos in Full HD 1920x1080. Additionally, the camera has a few nice features: smile detection shooting, flash, geo tagging and HDR mode.
This phone also comes with a handful of useful characteristics like Bluetooth (4.0), GPS Navigation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a mid sized 1700 mAh replaceable battery providing the Xolo Q610s with a below average battery duration. This cellphone has an estimated talk time of 19 hs and a stand by time of 430 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.04 x 2.53 x 0.37 inchesMetric12.8 x 6.43 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Stand-by Time: | 430 hours |
| Talk Time: | 19 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.