Xolo Q700 Club is a decent quality phone, packing a 4.5" display, a great 1300 MHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
This phone's thickness , 0.43 inches, is a little bit far from nowadays standards, but it still feels quite fine in the user's hand.
Tag Heuer equipped this cellphone with an extremely powerful Quad-Core processor ticking at 1.3 GHz, packed into a Mediatek MT6582M chip and only 1 GB RAM which is a little low for such a great cellphone. To collaborate with graphic rendering, this phone also uses a 416 megahertz ARM Mali-400 MP2 GPU. A good advantage of this phone is its big 8 GB internal memory and an SD extension slot, enough to store a couple hundred games and apps without worrying about space.
This phone includes a good looking 4.5-inches display with a 854 x 480 resolution, giving this cellphone a detailed image quality. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Xolo Q700 Club has two cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. It is capable of filming videos up to 1920x1080 (Full HD). In addition, the camera includes a high number of great features like flash, auto-focus, face detection shooting, smile detection shooting, HDR mode and geo tagging.
The Xolo Q700 Club provides wifi connectivity (although it can't be shared with other devices as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connection type, that is not as fast as LTE networks and 3G fast data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone comes with 2 SIM cards so it is able to use 2 different carriers or phone lines at the same time.
The Xolo Q700 Club also features a few cool characteristics such as Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a medium capacity 2000 mAh removable battery providing this phone with a quite short battery life. Tag Heuer claims this phone has a 21 hs talk time and a 600 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.30 x 2.64 x 0.43 inchesMetric13.46 x 6.71 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 21 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.