Xolo Q700i is a mid level Android cellphone, coming with a medium 4.5" display, an exceptional Quad-Core processing unit running at 1200 MHz, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 2 mega-pixels front camera.
This cellphone is quite slim and comfortable, but it's not so thin as many other cellphones nowadays, with a thickness of 0.4 inches. Tag Heuer is offering the Xolo Q700i in color gray. Tag Heuer didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.34 ounces phone.
Tag Heuer equipped the Xolo Q700i with a very good 4.5 inches screen, and a resolution of 960 x 540 , which makes all photos and movies look great. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
Tag Heuer sells this phone with a MediaTek MTK6589W-M system chip, including an extremely powerful 1200 megahertz Quad-Core processing unit and only 1 GB RAM memory which is a little bit disappointing comparing with its powerful processor. Handling graphic rendering, the Xolo Q700i also counts with a 384 MHz PowerVR SGX544 graphic processing unit. This cellphone counts with a 4 GB internal memory, a reasonable amount that should be enough for the vast majority of users considering that it also has an SD card slot to store photos and videos.
This phone offers Wi-Fi connection (but it can't provide it to other devices around, acting as a hotspot), 4G HSPA+ internet connection, which is not so fast as LTE networks and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone has dual sim so it can to use 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This phone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front-facing camera. It also captures HD 1280x720 videos. In addition, this cellphone's camera also counts with a couple of interesting features: auto-focus, flash, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone has a big capacity 2400 mAh removable battery that can keep this phone running for many hours without having to charge it at all. Tag Heuer afirms this phone has a talk time of 17.8 hours and a stand by time of 378 hs.
This phone also includes a couple cool characteristics like Bluetooth (3.0) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.35 x 2.66 x 0.40 inchesMetric13.59 x 6.76 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 5.34 ouncesMetric151.39 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MTK6589W-M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Stand-by Time: | 378 hours |
| Talk Time: | 17.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.