Xolo Q700s is a fair quality phone, having an extremely powerful Quad-Core processor running at 1.3 GHz, a 4.5" touch-screen, and 2 cameras, an 8 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front camera. We will get a better understanding of this phone's wonders when we get into more details.
The Xolo Q700s is powered by a MediaTek MT6582M system chip, which holds an exceptional 1300 megahertz Quad-Core processing unit with only 1 GB RAM memory which is a little poor comparing with this phone's powerful processing power. Graphic intensive games and apps often eats a lot of CPU time, so it also also has a 416 MHz ARM Mali-400 MP2 GPU to take care of them, leaving the CPU free for other tasks. This device has a 4 GB internal storage, a reasonable amount that should be considering that this cellphone also has a slot for external memory cards to store pictures and videos.
Being just 0.35 inches thick,this cellphone is incredibly slim and good-looking. This cellphone is available only in color gray.
This phone has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front camera. It also films Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second. In addition, the camera counts with some nice features like flash, auto-focus, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone includes a very good 4.5-inches screen with a 854 x 480 resolution, which makes it hard to see the pixels in the screen. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone comes with a 1800 mAh mid capacity Li-Ion battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. This phone has an estimated 600 hs stand by time and a 23 hours talk time according to Tag Heuer.
This cellphone offers Wi-Fi capability (which it can share with other devices around, acting as a modem or router), HSPA+ 4G connectivity, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone has 2 SIM cards so it is able to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
This cellphone also comes with a couple of useful characteristics such as Bluetooth, GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.35 x 2.54 x 0.35 inchesMetric13.59 x 6.45 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 23 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.