Xolo Q700s plus is a not so powerful Android cellphone, equipped with a Quad-Core CPU running at 1300 megahertz, a medium 4.5-inches screen, and two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
Tag Heuer decided to power this phone using a high-tech 1300 megahertz Quad-Core CPU, packed into a MediaTek MT6582M system chip and only 1 GB of RAM memory which is a little bit low comparing with its awesome processor. Graphic calculations often uses a lot of CPU time, so the Xolo Q700s plus also has an additional 416 megahertz ARM Mali-400 MP2 graphics processing unit to improve overall performance. A nice feature of this device is its quite big 8 GB internal storage and an SD extension slot, enough to install hundreds of games and applications without worrying about space.
This device is incredibly slim and comfortable, with a thickness of just 0.35 inches. Tag Heuer is offering the Xolo Q700s plus in 3 different colors, black, blue and gold.
This device is equipped with a good level 854 x 480 4.5" display, which makes everything look very nice. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone offers wi-fi capability (which can be shared with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ 4G internet connection, which is not as fast as LTE networks and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Xolo Q700s plus has 2 SIM cards to be able to to use two different phone numbers or carriers in the same cellphone.
This phone features two cameras, an 8 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. It also shoots videos in 1920x1080 (Full HD). Additionally, this device's camera also includes a couple of nice features: flash, auto-focus, HDR mode, smile detection shooting and geo tagging.
This cellphone comes with a 1800 mAh medium sized Li-Ion battery, which is not really enough for a consuming cellphone like this. This cellphone has a reported 473 hs stand by time and a 18 hours talk time according to Tag Heuer.
This device also features some interesting features such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.35 x 2.54 x 0.35 inchesMetric13.59 x 6.45 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Gold |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 473 hours |
| Talk Time: | 18 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.