Xolo Q710s is a decent quality Android cellphone, equipped with an extremely powerful Quad-Core processing unit ticking at 1.3 GHz, a medium 4.5-inches multi touch screen, an 8 mega-pixels back camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
Tag Heuer just sells this phone in color black. This device is very slim, being just 0.35" thick.
Tag Heuer decided to power this phone using a MediaTek MT6582M system chip, holding a high speed 1300 megahertz Quad-Core processor with only 1 GB RAM which is a little bit poor considering its powerful processing power. Helping with graphic calculations, this phone also counts with an ARM Mali-400 MP2 graphic processing unit clocking at 416 megahertz. The Xolo Q710s has a good 8 GB internal memory and a slot for an external memory card, enough to install hundreds of games and apps without any problem.
This device has two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 1.3 MP front-facing camera. The Xolo Q710s also films Full HD 1920x1080 videos. In addition, the camera includes multiple valuable features: auto-focus, flash, smile detection shooting, face detection shooting, geo tagging and HDR mode.
The Xolo Q710s has a very good 960 x 540 4.5" screen, giving this cellphone a very nice graphic quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone offers wifi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router or modem), 4G (HSPA+) data connection, that is not so fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses 2 SIM cards so it's able to work with 2 different carriers or phone lines.
This device also comes with a few cool characteristics such as Bluetooth (4.0), GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Xolo Q710s packs a 2000 mAh mid capacity Li-Polymer battery providing this cellphone with a below average battery duration. Tag Heuer reports a 640 hours stand by time and a 22 hs talk time for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.31 x 2.64 x 0.35 inchesMetric13.49 x 6.71 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (256K colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 640 hours |
| Talk Time: | 22 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging, HDR Mode and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.