Xolo Q800 is a decent quality Android phone, counting with a medium sized 4.5" multi-touch screen, a great 1200 megahertz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 MP back facing camera and a 1 mega-pixels front facing camera. Let's take a deeper sight of what this cellphone offers to us.
Tag Heuer ships this cellphone with a very powerful Quad-Core CPU clocking at 1.2 GHz, bundled in the Mediatek MT6589M system chip and only 1 GB RAM which is a little bit poor for such a powerful cellphone. Graphic rendering usually uses a lot of processor time, so this phone also has an extra 384 MHz PowerVR SGX544 graphic processing unit to improve overall performance. This device comes with a 4 GB internal storage memory, a medium amount that should be considering that it also has a slot for SD memory cards .
It seems like Tag Heuer didn't care much about the weight in this 5.06 oz phone. This device is available in two colors, black and white. Being just 0.38" thick,this cellphone is extremely thin and practical.
Tag Heuer packed the Xolo Q800 with a nice 4.5 inches screen, and a resolution of 960 x 540 , providing this phone with a good level image quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Xolo Q800 is equipped with two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 1 megapixels front facing camera. This cellphone also films HD 1280x720 videos. The camera also has flash.
This phone includes Wi-Fi connection (and it can be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 4G HSPA+ connection type, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and 3G fast connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses two SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers or carriers in the same phone.
This cellphone uses a 2100 mAh large Li-Ion battery that can keep this cellphone running for several hours, but you may need to charge it after some heavy use. This phone has a reported stand by time of 360 hs and a talk time of 16 hours according to Tag Heuer.
This phone also features a couple useful features such as Bluetooth (2.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.33 x 2.64 x 0.38 inchesMetric13.54 x 6.71 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.06 ouncesMetric143.45 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6589M |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.