Xolo Q900 is a not so powerful Android cellphone, having an extremely powerful Quad-Core CPU clocking at 1.2 GHz, a 4.7" screen, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 MP front side camera.
This phone has a wonderful design, with a thickness of just 0.39 inches. Whereas this phone is only 5.39" long and 2.76 inches wide, it still manages to contain a 4.7" display.
This cellphone has an awesome 4.7" screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, providing this phone with a unique graphical experience. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
Tag Heuer decided to power this phone with a MediaTek MT6589 system chip, holding a great 1200 MHz Quad-Core processor with only 1 GB of RAM memory which is a little low for such a good phone. Helping with graphic rendering, this cellphone also has a 384 MHz PowerVR SGX544 graphic processing unit. The Xolo Q900 has a medium 4 GB internal storage, which is enough for most users considering it also has an external SD slot .
This device features two cameras, an 8 MP back side camera and a 2 MP front side camera. This cellphone can also film Full HD 1920x1080 videos at 30 fps. This cellphone also features some nice features like auto-focus, flash and HDR mode.
This cellphone includes wi-fi connection (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot), HSPA+ 4G internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone has dual SIM to be able to to use 2 different phone lines and even different carriers.
This cellphone also features a couple interesting characteristics as Bluetooth (4.0), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a medium sized 1800 mAh battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it even after moderate use. According to Tag Heuer, this phone has a reported stand by time of 384 hs and a talk time of 13 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.39 x 2.76 x 0.39 inchesMetric13.69 x 7.01 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6589 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX544 (384 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 384 hours |
| Talk Time: | 13 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.