Xolo Q900s Plus is a not so powerful Android cellphone, which counts with a 4.7" screen, an extremely fast 1.2 gigahertz Quad-Core CPU, and two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front-facing camera. Let's take a closer sight of what this phone has to offer.
Even though this cellphone just has 5.35" long and 2.65 inches wide, it's still able to fit a a 4.7 inches screen. This cellphone is very slim, being just 0.28 inches thick. Tag Heuer is offering this phone in black color. This phone is much lighter than what you expect from a phone this size.
This phone comes with a Qualcomm Snapdragon 200 system chip, backed up by an extremely fast 1200 megahertz Quad-Core processing unit with only 1 GB RAM which is a bit low for such a solid device. Graphic calculations usually uses a lot of processing time, so it has an extra Adreno 302 graphics processing unit working at 400 megahertz to take care of them, leaving the processor free for other tasks. A nice feature of the Xolo Q900s Plus is its quite large 8 GB internal storage and an SD memory slot, enough to store a couple hundred apps without any trouble.
The Xolo Q900s Plus has two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front facing camera. This phone also shoots videos in 1920x1080 (Full HD). In addition, the camera has auto-focus and flash.
This device includes a great 4.7 inches screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, giving this cellphone a perfect graphic quality. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This device packs a 1800 mAh medium capacity Li-Polymer battery providing this phone with a below average battery duration. This phone has a reported talk time of 23 hs and a stand by time of 263 hs.
The Xolo Q900s Plus offers WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot), HSPA+ (4G) internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE networks and fast 3G connection type, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Xolo Q900s Plus has two SIM cards to be able to to use two different phone lines at the same time.
This phone also comes with a handful of cool features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.35 x 2.65 x 0.28 inchesMetric13.59 x 6.73 x 0.71 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 263 hours |
| Talk Time: | 23 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.