Xolo X1000 is a fair quality device, equipped with a 4.7 inches capacitive display, an extremely powerful 2 gigahertz processing unit, an 8 mega-pixels back camera and a 1.3 MP front-facing camera.
Tag Heuer decided to equip this phone with a Intel Atom Z2480 chip, backed up by an extremely powerful CPU ticking at 2 GHz with only 1 GB RAM memory which is a little poor comparing with its great processing power.
This phone isn't very light comparing to other cellphones , weighting 4.94 oz. This cellphone is just 5.27" long, but it still manages to hold a 4.7 inches display. Being just 0.36 inches thick,this cellphone is thin and comfortable. The Xolo X1000 is only for sale in color black.
This cellphone has a spectacular 1280 x 720 (HD) 4.7-inches screen, which makes it impossible to even see the pixels composing the screen. This screen uses LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.3 MP front-facing camera. It also captures videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second. The camera also features some good features like auto-focus, flash, fast burst mode and geo tagging.
This device features Wi-Fi connectivity (which can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connectivity, which is not so fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM carriers.
The Xolo X1000 counts with a good 1900 mAh removable battery, which is quite poor for a consuming device like this. Tag Heuer reports a 336 hs stand by time and a 9.5 hs talk time for this cellphone.
This cellphone also includes some cool features as Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories), GPS Localization and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Tag Heuer |
| Operating System (OS): | Android 4.0.4 |
| Dimensions: | 5.27 x 2.66 x 0.36 inchesMetric13.39 x 6.76 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 312 pixels per inchMetric122.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom Z2480 |
| Processor: | Saltwell (Single-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (400 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX 540 |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
| Stand-by Time: | 336 hours |
| Talk Time: | 9.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Fast Burst Mode and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.