Yezz Andy A4.5 is a mid level cellphone, having a 4.5-inches multi-touch display, a great performance Quad-Core processing unit ticking at 1.2 GHz, a 13.1 MP back camera and a 1.3 MP front side camera.
Yezz sells this phone with a powerful Quad-Core processor running at 1200 megahertz with 512 MB RAM.
Yezz sells this device in two colors, black and white. This cellphone is quite a compact phone, given that it has a 4.5 inches display and it has just 5.2" long. This cellphone is just 0.34" thick, making it one of the thinnest phones out there. Yezz has made a great job making this phone weight only 3.6 oz.
The Yezz Andy A4.5 features two cameras, a 13.1 mega-pixels back side camera and a 1.3 MP front side camera. It is also able to shoot 1920x1080 Full HD videos. To complete the camera, it also counts with many interesting characteristics: flash, auto-focus, digital image stabilization, HDR mode, face detection shooting and geo tagging.
This device is equipped with a nice 4.5 inches screen with a 960 x 540 resolution, which makes everything look vivid. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Yezz Andy A4.5 offers WiFi connection (which can be shared with other devices around, acting as a wireless modem) and 3G fast data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Yezz Andy A4.5 supports dual SIM cards to be able to to work with 2 different carriers or phone lines in the same phone.
This phone uses a 1500 mAh medium Li-Ion battery that can keep this device running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. According to Yezz, this phone has an aproximate stand by time of 600 hours and a talk time of 16 hs.
This cellphone also comes with a handful of interesting characteristics as Bluetooth (provides communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Yezz sells this phone for $ 200, which is not a really offer for a cellphone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.58 x 0.34 inchesMetric13.21 x 6.55 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13.1 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.