ZTE Chorus is a low level cellphone released back in 2011, featuring a 2 MP back camera, a good 600 megahertz processing unit and a medium 3.2 inches touch-screen.
ZTE decided to equip this phone with a powerful CPU speeding at 600 megahertz.
This device is a little thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.6". While this device is 4.4" long, it only packs a much smaller 3.2 inches display. This phone isn't very light for a phone this size, with a weight of 3.7 ounces.
This phone only features a 2 megapixels back side camera. It can also film videos in QVGA 320x240 at 15 frames per second.
ZTE designed the ZTE Chorus with a good level 3.2-inches display, and a resolution of 400 x 240 , giving this cellphone a decent graphical experience. This display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM phone and it can work with CDMA networks.
This phone also features a few interesting features as Bluetooth (provides communication with other phones, computers and accessories) and GPS Navigation, and Accelerometer.
The ZTE Chorus features a poor 1000 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use. ZTE informs a stand by time of 220 hs and a talk time of 4.2 hs for this phone.
ZTE sells this phone for $ 60, which is a high price for comparing with other similar cellphones. When buying the ZTE Chorus you will also get ZTE Chorus Phone, Muve Music User Guide, Enhancement Guide, Quick Reference Manual, 4 GB SanDisk® Muve capable Memory Card, Quick Start Guide, Travel Charger and Li-ion Battery.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Product code: | D930 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.20 x 0.60 inchesMetric11.18 x 5.59 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Accessories: | 4 GB SanDisk® Muve capable Memory Card, Enhancement Guide, Li-ion Battery, Muve Music User Guide, Quick Reference Manual, Quick Start Guide, Travel Charger, ZTE Chorus Phone |
| Release date: | 2011-11-23 |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 4.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.