ZTE Overture 2 is a little bit outdated Android device released back in the year 2015, provisioned with a 4.5" screen, a good performance 1200 megahertz Quad-Core processing unit, a 5 mega-pixels back facing camera and a 0.3 MP front camera.
The ZTE Overture 2 ships with a powerful Quad-Core CPU running at 1200 MHz, bundled in the Qualcomm Snapdragon 410 8916 system chip with 1 GB RAM memory. A nice feature of this phone is its big 8 GB internal storage and an SD extension slot, enough to install a couple hundred applications without running out of space.
This cellphone is extremely thin, being just 0.39" thick. ZTE made an excellent job making this phone as lightweight as 4.71 ounces.
This phone has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera. It can also shoot videos up to 1280x720 (HD).
The ZTE Overture 2 is equipped with a interesting 4.5" display with a 480 x 854 resolution, which makes everything look beautiful.
This phone features a 2100 mAh big capacity Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. An issue to consider is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't buy a new battery when it begins to get older, whereas with this big battery you will probably buy a new cellphone before that happens.
This cellphone has WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE (4G) high performance data connection and 3G fast connection type, over HSPA and HSUPA technologies. This phone uses a Micro SIM card to use GSM services.
The ZTE Overture 2 also comes with a couple useful characteristics like Bluetooth (4.0 ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade L8 5" 16GB Android 9.0 Pie Go Edition Factory Unlocked (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 5.31 x 2.59 x 0.39 inchesMetric13.49 x 6.58 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.71 ouncesMetric133.53 gImperial |
| Release date: | 2015-05-29 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 17(700 b) |
| UMTS Bands: | Bands 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.