ZTE Prelude 2 is a mid level cellphone, packing a medium sized 3.5-inches display, a 2 MP back facing camera and a powerful 1.2 gigahertz Dual-Core processor.
The ZTE Prelude 2 doesn't feel very lightweight for a phone this size, with a weight of 4.06 oz. This phone is only available in black color.
This device is powered by a Qualcomm Snapdragon 200 8210 chip, holding a great performance Dual-Core processing unit speeding at 1200 MHz and 512 MB of RAM. This cellphone counts with a 4 GB internal storage, a decent quantity that should be fine for most users considering that it also has a slot for external memory cards to store pictures and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This device includes a good level 3.5" display with a 480 x 320 resolution, providing this cellphone with an average graphic quality.
This phone only has a 2 MP back side camera.
This device features wi-fi connectivity (but it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The ZTE Prelude 2 works with a SIM card for GSM networks.
The ZTE Prelude 2 also features some useful features as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices and accessories) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ZTE Prelude 2 features a 1500 mAh medium sized replaceable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. ZTE afirms this cellphone has a 4.5 hs talk time and a 360 hs stand by time.
ZTE is selling this cellphone for $ 249, which is not a good offer for this type of cellphone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.44 x 0.47 inchesMetric11.61 x 6.2 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8210 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.