ZTE Reef is a bit outdated Android cellphone, provisioned with a 5 MP back-facing camera, a great performance processing unit ticking at 1000 megahertz and a 4 inches multi touch screen. That's all? No, it's just the starting point of a detailed review.
ZTE ships the ZTE Reef with a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 chip, including a powerful CPU clocking at 1000 megahertz and 1 GB of RAM memory. Graphic calculations often consume lots of processing power, so the ZTE Reef has an additional Adreno 205 graphic processing unit running at 245 megahertz to unload the processor. This phone comes with a medium 4 GB internal memory, which is quite good knowing that it also has a slot for an SD memory card .
This device isn't very light for a device this size, with a weight of 4.5 oz. Although the ZTE Reef is slim it's not so thin as many other phones in the market, with a thickness of 0.44".
The ZTE Reef includes a interesting 800 x 480 4 inches display, which makes everything look colorful and brightful. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The ZTE Reef has Wi-Fi connection (although it can't share it with other devices acting as a router or modem). The ZTE Reef doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections and it can connect to CDMA carriers.
This cellphone is only equipped with a 5 megapixels back facing camera. It is capable of shooting videos in HD 1280x720. In addition, the camera has a couple of good features: flash, face detection shooting and geo tagging.
This phone comes with a 1650 mAh medium capacity replaceable battery providing this phone with a below average battery duration. ZTE informs a talk time of 9 hours and a stand by time of 163 hs for this cellphone.
This phone also features a handful of interesting characteristics such as Bluetooth and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE offers this device for $ 105, which is not a good offer for this kind of phone.
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.00 x 2.55 x 0.44 inchesMetric12.7 x 6.48 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 4.50 ouncesMetric127.57 gImperial |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Stand-by Time: | 163 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.