ZTE Render is a little bit outdated Windows Phone 7.5 Refresh cellphone, packed with a 4 inches display, a 5 mega-pixels back side camera and a great performance 1000 MHz CPU.
ZTE decided to build this phone with a great performance processor ticking at 1 GHz, packed into the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627A chip with 1 GB RAM memory. Collaborating with graphic calculations, it also has a 200 megahertz Adreno 200 (enhanced) graphic processing unit. This phone counts with a 4 GB internal storage, a reasonable quantity but might be a bit small considering it doesn't count with an external memory slot.
This device's thickness (0.44") is quite far from today's standards, but it still feels quite fine in the hand. The ZTE Render is a bit heavy for a cellphone this size, with a weight of 4.79 ounces.
This cellphone has only a 5 mega-pixels back camera. This camera also includes flash.
ZTE packed this cellphone with a nice 4 inches screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes all pictures and movies look vivid. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This device has a 1600 mAh medium sized battery providing this phone with a not very long battery duration. ZTE says this device has a stand by time of 220 hours and a talk time of 7 hs.
This phone features WiFi connectivity (which it can provide to other devices around, acting as a wireless modem or router) and 3G internet connection, using EV-DO A technologies. The ZTE Render doesn't have a SIM card, because it's not a GSM phone and it can work with CDMA networks.
This device also features a few cool features as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
ZTE sells this device for 75 dollars, which is a very high price for comparing with other similar cellphones.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.5 Refresh |
| Dimensions: | 4.80 x 2.50 x 0.44 inchesMetric12.19 x 6.35 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 4.79 ouncesMetric135.79 gImperial |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7627A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.