ZTE Warp Sequent is a decent quality Android cellphone, which counts with a medium 4.3 inches capacitive screen, a good performance processor clocking at 1.4 GHz, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 1.3 MP front camera.
ZTE sells the ZTE Warp Sequent with a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 chip, backed up by a good performance 1400 MHz processor and 768 MB of RAM memory. To handle graphic intensive applications and games, it also counts with a 245 megahertz Adreno 205 graphic processing unit.
This device isn't very light for a phone this size, with a weight of 4.58 ounces. This cellphone has an amazing design, with a thickness of just 0.39 inches.
ZTE designed this phone with a nice 4.3-inches screen, and a 960 x 540 resolution, giving this cellphone a good level image quality. This screen uses LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front facing camera. In addition, the camera includes a couple of nice features like auto-focus, flash and geo tagging.
The ZTE Warp Sequent counts with a 1650 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery life. This cellphone has an aproximate 220 hs stand by time and a 7 hours talk time.
The ZTE Warp Sequent features Wi-Fi connection (but it can't provide it to other devices acting as a wireless modem). This cellphone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM cellphone and it can connect to CDMA carriers.
This device also includes a couple nice characteristics like Bluetooth (allows communication with other bluetooth phones, computers and accessories) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone is priced $ 45, which is a high price for this type of cellphone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Green)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1, 4.0 |
| Dimensions: | 5.00 x 2.55 x 0.39 inchesMetric12.7 x 6.48 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.58 ouncesMetric129.84 gImperial |
| Price: | $ 45.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 256 pixels per inchMetric100.79 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 768 MB (333 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.