ZTE Z432 is a not very powerful device, counting with a 2 megapixels back facing camera and a 2.4-inches screen.
This phone has a 262,14 MB internal storage, a mediocre amount that could be enough for basic users having that it also has a slot for an external memory card to store photos and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
This device is much lighter than what one would think about a phone like this. This phone is just available in color black. Even though the ZTE Z432 has 4.48" long, it only contains a way smaller 2.4 inches screen. The ZTE Z432 is quite thin and looks really nice, but it's not close to being one of the thinnest phones in the market, with a thickness of 0.44 inches.
The ZTE Z432 is equipped with only a 2 MP back camera. This device can also capture videos in QVGA 320x240 at 15 frames per second.
ZTE equipped this cellphone with an average 2.4 inches display, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a good graphic quality.
This phone packs a 900 mAh poor capacity Li-Ion removable battery that provides the ZTE Z432 a below average battery duration. ZTE claims this cellphone has a 4.5 hs talk time and a 240 hs stand by time.
This device offers the fastest 3G internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone is not very cheap considering it is sold for 50 dollars, and other similar cellphones are a lot cheaper than that.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Also Known As: | AT&T Z432 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.38 x 0.44 inchesMetric11.38 x 6.05 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 3.24 ouncesMetric91.85 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270 |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.