| Global Score | |
| 57.4 | 69.2 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4.2, 4.2.2, 4.1.2 |
| 0000-00-00 | 2013-02-24 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 8.30 x 5.35 x 0.31 inches |
| 25.40 ounces | 11.92 ounces |
| $ 439.00 | $ 285.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 8 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 235 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.18 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0.55 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 8.0 is way better than Asus Transformer Book T300 Chi, getting a general score of 69.2 against 57.4. The Galaxy Note 8.0 is a noticeably lighter but just a little bit thicker tablet than Asus Transformer Book T300 Chi. The Galaxy Note 8.0 counts with Android 4.4.2 OS, while Asus Transformer Book T300 Chi works with Windows 8.1 OS.
Asus Transformer Book T300 Chi features a brighter screen than Samsung Galaxy Note 8.0, because it has a bit greater pixel number per display inch, a lot bigger screen and a much better resolution of 1440 x 2560. Asus Transformer Book T300 Chi counts with a much greater memory to store more games and applications than Galaxy Note 8.0, because although it has no SD memory slot, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Galaxy Note 8.0 features a bit more powerful CPU than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has 6 GB lesser RAM memory and a 32-bits processor instead of 64-bits, it also counts with an additional graphics co-processor and 2 more cores. Samsung Galaxy Note 8.0 counts with a very superior battery performance than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Note 8.0 counts with a much better camera than Asus Transformer Book T300 Chi.
Galaxy Note 8.0 is not only the best devices of the ones we are comparing here, but it's also by far the cheapest, which makes this tablet an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.