| Global Score | |
| 57.4 | 62.7 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.0 |
| 0000-00-00 | 2012-10-09 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| 25.40 ounces | 20.64 ounces |
| $ 439.00 | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 10.1 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | Super PLS LCD |
| 235 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 6.6 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 0.55 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G) and EV-DO A |
| 2.4 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Tab 2 10.1 has a general score of 62.7, which is slightly better than the Asus Transformer Book T300 Chi's 57.4 general score. The Galaxy Tab 2 10.1 works with Android 4.0 operating system, and Asus Transformer Book T300 Chi works with Windows 8.1 operating system. The Galaxy Tab 2 10.1 is a incredibly thicker but lighter tablet than Asus Transformer Book T300 Chi.
Asus Transformer Book T300 Chi counts with a bit better processor than Galaxy Tab 2 10.1, because although it has doesn't have an extra graphics co-processor, and they both have 2 CPU cores, the Asus Transformer Book T300 Chi also counts with a 64-bits CPU and a larger amount of RAM. Asus Transformer Book T300 Chi has a much better screen than Galaxy Tab 2 10.1, because it has a way higher 1440 x 2560 resolution, a way better pixel density and a larger screen.
Galaxy Tab 2 10.1 has a much better camera than Asus Transformer Book T300 Chi. The Asus Transformer Book T300 Chi has a superior memory to install games and applications than Galaxy Tab 2 10.1, because although it has no external SD slot, it also counts with 120 GB more internal storage capacity. The Galaxy Tab 2 10.1 features a much longer battery life than Asus Transformer Book T300 Chi.
In addition to being the best tablet between the ones we are comparing, Galaxy Tab 2 10.1 is also the cheapest one.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.