| Global Score | |
| 57.4 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.1, 4.0 |
| 0000-00-00 | 2012-08-15 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 25.40 ounces | 12.20 ounces |
| $ 439.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 7 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1024 x 600 pixels |
| IPS LCD | Super PLS LCD |
| 235 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 6.7 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.1 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 5.06 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0.55 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| 2.4 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a score of 61.7, which is a little bit better than the Asus Transformer Book T300 Chi's 57.4 overall score. Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE counts with Android 4.1 operating system, and Asus Transformer Book T300 Chi counts with Windows 8.1 operating system. The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE construction is noticeably thicker but much lighter than the Asus Transformer Book T300 Chi.
The Asus Transformer Book T300 Chi counts with a much better display than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because it has a lot larger display, a way better 1440 x 2560 resolution and a greater pixels number per display inch. The Asus Transformer Book T300 Chi has a little bit better hardware performance than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has doesn't have an extra graphics co-processor, and they both have 2 processing cores, the Asus Transformer Book T300 Chi also counts with more RAM and a 64 bits CPU.
The Asus Transformer Book T300 Chi features a much greater storage for games and applications than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 120 GB more internal memory capacity. The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE features a very superior camera than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a much longer battery duration than Asus Transformer Book T300 Chi.
Despite of being the best tablet between the ones we are comparing here, the Galaxy Tab 2 (7.0) LTE is also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.