| Global Score | |
| 57.4 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-04-01 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 8.27 x 4.88 x 0.31 inches |
| 25.40 ounces | 11.11 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 439.00 | $ 122.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 8 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 800 x 1280 pixels |
| IPS LCD | TFT |
| 235 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7.4 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.37 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 6.16 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 0.55 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4450mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab 4 8.0 is much better than Asus Transformer Book T300 Chi, with a score of 66.2 against 57.4. The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 comes with Android 4.4.2 OS, and Asus Transformer Book T300 Chi has Windows 8.1 OS. Samsung Galaxy Tab 4 8.0 is a just a little thicker but noticeably lighter tablet than the Asus Transformer Book T300 Chi.
The Asus Transformer Book T300 Chi has a little sharper display than Galaxy Tab 4 8.0, because it has a just a bit greater display density, a lot higher resolution of 1440 x 2560 and a really larger display. Asus Transformer Book T300 Chi counts with a lot bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Samsung Galaxy Tab 4 8.0, because although it has no external SD slot, it also counts with 128 GB internal storage.
The Asus Transformer Book T300 Chi features a bit faster processor than Galaxy Tab 4 8.0, because although it has doesn't have an extra graphics processing unit and less cores, it also counts with a 64-bit processor and more RAM memory. Galaxy Tab 4 8.0 counts with a much longer battery performance than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab 4 8.0 shoots much clearer pictures and videos than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 not only is the best tablets in our comparison, but it's also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.