| Global Score | |
| 57.4 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.0.4, 3.2 |
| 0000-00-00 | 2011-09-01 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| 25.40 ounces | 11.82 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 439.00 | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 7.7 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1280 x 800 pixels |
| IPS LCD | Super AMOLED Plus |
| 235 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 7.4 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | -- |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 8.73 | 8.19 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 10.1 | 9.02 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0.55 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab 7.7 has an overall score of 64.8, which is better than Asus Transformer Book T300 Chi's score of 57.4. The Samsung Galaxy Tab 7.7 comes with Android 4.0.4 operating system, and Asus Transformer Book T300 Chi works with Windows 8.1 operating system. The Samsung Galaxy Tab 7.7 design is much lighter but a little bit thicker than the Asus Transformer Book T300 Chi.
Asus Transformer Book T300 Chi features a little more vivid display than Galaxy Tab 7.7, because it has a way larger display, a little higher display density and a way better 1440 x 2560 resolution. The Asus Transformer Book T300 Chi features a greater storage capacity to install games and applications than Galaxy Tab 7.7, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 128 GB internal memory capacity.
The Asus Transformer Book T300 Chi has a bit better processor than Samsung Galaxy Tab 7.7, because although it has doesn't have an extra graphics processing unit, and they both have a Dual-Core processor, the Asus Transformer Book T300 Chi also counts with a 64-bits processor and 7 GB more RAM memory.
The Galaxy Tab 7.7 takes a lot better pictures and videos than Asus Transformer Book T300 Chi. The Galaxy Tab 7.7 has a much longer battery lifetime than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Samsung Galaxy Tab 7.7 costs a lot more than the Asus Transformer Book T300 Chi, but you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.