| Global Score | |
| 57.4 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Asus | Samsung |
| Windows 8.1 | Android 4.4.2 |
| 0000-00-00 | 2014-01-06 |
| 12.51 x 7.54 x 0.30 inches | 8.62 x 5.06 x 0.28 inches |
| 25.40 ounces | 11.82 ounces |
| $ 439.00 | $ 289.00 |
| Display / Screen | |
| 12.5 inches | 8.4 inches |
| 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) | 1600 x 2560 pixels |
| IPS LCD | Super Clear LCD |
| 235 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| 400 cd/m2 brightness | -- |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7.9 | 8.8 |
| Performance | |
| Intel Core M-5Y71 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| 64-bit 64-bit (Dual-Core 1200 MHz) processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Intel HD Graphisc GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 8.73 | 9.27 |
| Storage | |
| 128 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 10.1 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 0.55 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 2.4 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 25 hours talk time |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 4.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab Pro 8.4 is way better than Asus Transformer Book T300 Chi, with a 75.2 score against 57.4. The Galaxy Tab Pro 8.4 counts with Android 4.4.2 operating system, while Asus Transformer Book T300 Chi counts with Windows 8.1 operating system. The Galaxy Tab Pro 8.4 design is just a little thinner and noticeably lighter than Asus Transformer Book T300 Chi.
The Galaxy Tab Pro 8.4 features a little bit better hardware performance than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a 32 bits processing unit against 64-bits and lesser RAM memory, it also counts with an extra GPU and a higher number of cores. The Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a more vivid display than Asus Transformer Book T300 Chi, because although it has a much smaller display, it also counts with much more pixels per display inch and a quite better 2560 x 1600 resolution.
The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 has a much better camera than Asus Transformer Book T300 Chi. Asus Transformer Book T300 Chi counts with a very superior memory to install games and applications than Samsung Galaxy Tab Pro 8.4, because although it has no external SD slot, it also counts with 96 GB more internal memory capacity.
The Galaxy Tab Pro 8.4 features a superior battery performance than Asus Transformer Book T300 Chi.
Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 not only is the best tablets in our comparison, but it's also by far the cheapest, making it an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.