| Global Score | |
| 57.4 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Motorola | Acer |
| Android 3.2 | Windows 8 |
| 2011-11-03 | 2012-06-04 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.18 x 6.60 x 0.35 inches |
| 21.13 ounces | 20.46 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1366 x 768 pixels |
| LCD | TFT |
| 149 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.6 |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Intel Atom Z2760 (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX545 (533 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.55 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | -- |
| SIM | -- |
| 3.9 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3540mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 5.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth |
| GPS | -- |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The Acer Iconia W510 has a general score of 57.5, which is a little bit better than the Motorola Xoom 2's general score of 57.4. Acer Iconia W510's construction has the same thickness than the Motorola Xoom 2, but it is just a little bit lighter. The Acer Iconia W510 comes with Windows 8 operating system, and Motorola Xoom 2 has Android 3.2 operating system.
The Acer Iconia W510 has a bit more powerful processing unit than Motorola Xoom 2, and although they both have 2 processing cores, the Acer Iconia W510 also has an additional graphics processor and a higher amount of RAM memory. Motorola Xoom 2 has a bit more vivid display than Acer Iconia W510, although it has a bit worse 800 x 1280px resolution and a just a bit lower amount of pixels per screen inch, they both have a screen with the same size.
Motorola Xoom 2 counts with just a bit better camera than Acer Iconia W510, although it has a lot worse 1280x720 (HD) video resolution and a camera in the back with a way lower 5 mega-pixels resolution. The Acer Iconia W510 has a much better memory capacity to install games and applications than Motorola Xoom 2, and although they both have equal 32 GB internal memory capacity, the Acer Iconia W510 also has a slot for an external memory card that supports a maximum of 64 GB.
Acer Iconia W510 has a much longer battery duration than Motorola Xoom 2.
Acer Iconia W510 not only is the best tablets in this comparison, but it's also very cheap compared to the other ones, which makes it an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.