| Global Score | |
| 57.4 | 58.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | HTC |
| Android 3.2 | Android 3.2, 2.3.3 |
| 2011-11-03 | 2011-02-15 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 7.69 x 4.80 x 0.52 inches |
| 21.13 ounces | 14.82 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| LCD | TFT |
| 149 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Scorpion (Single-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB (333 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.01 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.12 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 3.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1470 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The HTC Flyer has a general score of 58.7, which is a bit better than Motorola Xoom 2's overall score of 57.4. Although the HTC Flyer and Motorola Xoom 2 were released only 9 months apart, HTC Flyer's body is a lot thicker but way lighter. Both of these devices use the same Android 3.2 OS (Operating System), so you shouldn't notice any difference regarding OS features.
The Motorola Xoom 2 has a bit better screen than HTC Flyer, because although it has a little bit less pixels per inch of screen, it also counts with a better 800 x 1280 resolution and a way bigger screen. The HTC Flyer features a little better hardware performance than Motorola Xoom 2, because although it has 1 less CPU cores , and they both have a 1 GB RAM memory, the HTC Flyer also counts with a graphics processing unit.
The HTC Flyer has a camera that's just as good as Motorola Xoom 2's camera, both of them have the same 30 fps video frame rates, the same (HD) video quality and a same resolution back facing camera. HTC Flyer features a much better memory for applications, games, photos and videos than Motorola Xoom 2, and although they both have equal internal storage capacity, the HTC Flyer also has a SD extension slot that holds up to 32 GB.
The HTC Flyer has a superior battery lifetime than Motorola Xoom 2.
The HTC Flyer not only is the best tablets of the ones in this comparison, but it's also a lot cheaper, making this tablet a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.